r. Imieniny:
logo

OBCHODY ŚWIĘTA 15 PUŁKU PIECHOTY WILKÓW

22.09.2015
Obchody święta 15 Pułku Piechoty Wilków W niedzielę 6 września jak co roku odbyły się uroczystości poświęcone 15 Pułku Piechoty. „Wilków”, który w okresie międzywojennym stacjonował w Dęblinie i zapisał swoją wspaniałą kartę w Wojnie Polsko – Bolszewickiej 1919 – 1921.

W święcie udział wzięły władze samorządowe na czele z gospodarzem miasta- Beatą Siedlecką. Jak co roku nie zabrakło Kompanii Reprezentacyjnej Garnizonu Dęblin, pocztów sztandarowych instytucji państwowych i samorządowych, kombatantów, rodzin żołnierzy 15 Pułku Piechoty „Wilków”, przedstawicieli środowisk wojskowych oraz mieszkańców. Stałym punktem spotkania było odczytanie apelu poległych a salwa honorowa dęblińskiej kompanii podkrełiła doniosłość uroczystości. Następnie uczestnicy obchodów składając wiązanki oraz zapalając znicze przed pomnikiem 15 Pułku Piechoty "Wilków", oddali hołd poległym żołnierzom, którzy 5 września 1920 r. stoczyli zwycięski bój w wojnie polsko - bolszewickiej pod Stefankowicami.  Kolejnym etapem pułkowego święta były wizyty na cmentarzach Balonna i parafialnym, gdzie również oddano hołd pochowanym tam żołnierzom. Obchody zakończyły się uroczystą mszą z wyjątkową oprawą muzyczną orkiestry wojskowej. Jak co roku uroczystość kościelna odbyła się w kościele p.w. Świętego Piusa V Papieża a poświęcona była intencji żołnierzy pułku.
W modlitwie poświęconej bohaterskim żołnierzom wziął również udział Senator RP, Stanisław Gogacz. Po zakończonych uroczystościach goście mogli również skosztować wojskowej grochówki.
 
Fotogaleria przybliży Państwu bliżej tą wyjątkową uroczystość.  
Powrót