r. Imieniny:
logo

WERNISAŻ AUTORSKIEJ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ BARBARY WOJDAT

05.05.2016
WERNISAŻ AUTORSKIEJ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ BARBARY WOJDAT We czwartek 28 kwietnia o godzinie 18:00 w Galerii nad Wisłą Miejskiego Domu Kultury odbył się kolejny wernisaż, tym razem Pani Barbary Wojdat.

Bohaterka wieczoru fotografuje od dawna, ale jakiś czas temu podczas spaceru nadwiślańską plażą pod Stężycą, zwróciła uwagę na ciekawe formy terenu, jakie pozostawia rzeka po wylewach, a które zmieniają się pod wpływem wiatru i w zależności od oświetlenia wyglądają inaczej rano czy wieczorem. Postanowiła je fotografować w każdej porze roku. W tych wyprawach towarzyszy jej mąż, Jacek. I tak powstał zbiór fotografii przedstawiających piękno nadwiślańskiego krajobrazu, ale w zupełnie innym ujęciu, niż dotychczas prezentowane pejzaże. Zdjęcia pokazane na wystawie są bardzo osobiste, pokazują niezwykłą wrażliwość i spostrzegawczość autorki. Są też dowodem na to, że w poszukiwaniu piękna nie trzeba jechać na przysłowiowy koniec świata, bo można je znaleźć tuż przy domu. Ale do tego trzeba mieć wrażliwość Pani Basi.

 

Na wernisażu było jak zwykle wiele osób, nie tylko z Dęblina, ale też z okolicznych miejscowości. Wszyscy byli pod wrażeniem „Piaskowych cudów Wisły”, bo tak autorka zatytułowała wystawę. Wśród przybyłych na wernisaż był dyrektor Muzeum Sił Powietrznych gen. pil. Ryszard Hać, znawca i propagator fotografii, wielu znajomych i przyjaciół Pani Basi, koleżanki i koledzy z Klubu Fotograficznego „Pozytyw” oraz miłośnicy fotografii. Autorka chętnie opowiadała o tym, jak powstawały zdjęcia. Dwie swoje prace przeznaczyła na nagrody dla obecnych na wernisażu, które drogą losowania znalazły ucieszonych odbiorców. Na zakończenie uczestnicy gratulowali niezwykle udanej wystawy, były kwiaty i życzenia dalszej owocnej pracy twórczej. O to nie musimy się martwić, bo Pani Basia każdą wolną chwilę spędza nad Wisłą w poszukiwaniu nowych form erozyjnych. A na urlopach podróżuje nie tylko po Polsce, ale także odwiedza ciekawe zakątki Europy. Tam też powstają wspaniałe zdjęcia.

 

Barbara Ewa Wojdat zd. Dąbrowska ur. 16 X 1957r. w Suwałkach. Tam też spędziła swoją wczesną młodość. W 1981 r. zmieniła stan cywilny i przeprowadziła się do Stężycy, gdzie mieszka do dziś. Jest mamą dwóch córek i żoną Jacka, który dopinguje ją do działań twórczych. Absolwentka UMCS w Lublinie. Ukończyła też studia podyplomowe w zakresie sztuki na Politechnice Radomskiej. Jest magistrem matematyki. Pracuje jako nauczycielka w Publicznej Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Maciejowicach. W wolnych chwilach fotografuje. Obiektem jej zainteresowań jest nadwiślańska przyroda. Poza tym rodzinna Suwalszczyzna i Mazury. Nieobce są jej klimaty śródziemnomorskie. Zwłaszcza krajobrazy Albanii i Chorwacji. Jest członkiem klubu fotograficznego„Pozytyw”, działającego przy MDK w Dęblinie. Za zdjęcia zaprezentowane w konkursie „Dęblińskie Zdjęcie Roku 2014” zdobyła nagrodę Dyrektora MDK. Otrzymała też II Nagrodę za zdjęcie w kolejnej edycji tegoż konkursu „Dęblińskie Zdjęcie Roku 2015”.

Powrót