r. Imieniny:
logo

PODSUMOWANIE WYJAZDU I GRUPY UCZNIÓW NA PRAKTYKI ZAWODOWE DO IRLANDII

22.01.2018
PODSUMOWANIE WYJAZDU I GRUPY UCZNIÓW NA PRAKTYKI ZAWODOWE DO IRLANDII 17 stycznia 2018 r. odbyło się podsumowanie wyjazdu I grupy, 24 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie na praktyki zawodowe do Irlandii w ramach projektu „Zawodowcy z Dęblina na europejskim rynku pracy”. Koszt całego projektu - dofinansowanie z Unii to 569 853,31 zł. Mobilność obejmie łącznie w dwóch grupach 46 uczniów technikum informatycznego i elektrycznego.

W spotkaniu uczestniczył Starosta Rycki Pan Stanisław Jagiełło, rodzice uczniów, którzy wrócili z praktyk zagranicznych oraz rodzice potencjalnych kandydatów do kolejnego wyjazdu.

Najbardziej zainteresowani spotkaniem byli informatycy z klas I, II, III i elektrycy z klas: I, II, III, do których było ono głównie kierowane. Spotkanie prowadziła Pani dyrektor Jolanta Kiebzak, Pani Małgorzata Więsek - koordynator projektu i Pan Artur Misiak - opiekun grupy.

W ramach projektu, w dniach 13.XI - 8.XII. 2017 r., 24 uczniów ZSZ nr 1 w Dęblinie odbywało zagraniczną praktykę zawodową  w Irlandii, w firmach o profilach działalności zgodnych z kierunkami kształcenia. W listopadzie 2018 r. kolejna grupa uczniów  wyjedzie do Mallow. Głównym celem praktyk jest rozwój kompetencji zawodowych, społeczno-personalnych, zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez praktyki w irlandzkich zakładach, nabycie kluczowych kwalifikacji zawodowych, ułatwiających wejście na rynek pracy, przełamanie bariery językowej, szczególnie w języku branżowo-zawodowym, wzrost pewności siebie, umiejętność radzenia sobie ze stresem, poczucia własnej wartości oraz poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Irlandii.

Podczas spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali  Certyfikaty Europass - paszport językowy. Wkrótce po zatwierdzeniu przez Krajowe Centrum Europass otrzymają dokumenty Europass Europass Mobility. Elektrycy uzyskali dodatkowo ważny w zawodzie certyfikat Safe Pass.

Informatycy i elektrycy,  którzy odbywali praktyki w Irlandii opowiedzieli o swoich doświadczeniach  i przeżyciach. Podzielili się z młodszymi kolegami wrażeniami z wyjazdu. Mówili o tym, że praktyka zawodowa w ramach projektu PO WER była nowym i cennym doświadczeniem. Podniosła ich umiejętności komunikacyjne i wpłynęła znacząco nie tylko na ich  rozwój zawodowy, kulturowy, ale także na ich tolerancję i otwartość na świat. Zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w rekrutacji i skorzystania z szans jakie niesie ze sobą realizacja programu PO WER w naszej szkole. Wszyscy zebrani obejrzeli film z pobytu w Irlandii, który powstał w oparciu o materiały nagrane przez uczniów podczas ich miesięcznego pobytu na Zielonej Wyspie oraz prezentację zdjęć.

Wkrótce rusza rekrutacja do kolejnej edycji programu PO WER i kolejna grupa naszych uczniów wyjedzie do Irlandii, po nowe doświadczenia i umiejętności. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w rekrutacji !!!

Jolanta Kiebzak

Powrót