r. Imieniny:
logo

LEKCJA HISTORII

02.02.2018
Lekcja historii Dnia 18 stycznia o godzinie 16: 00 Miejską Bibliotekę Publiczną w Dęblinie odwiedził Pan dr płk Andrzej Przedpełski. Jest on autorem wielu książek związanych z historią naszego miasta. Głównym celem wizyty było „Spotkanie z dokumentem współtwórcy niepodległości – Edmundem Langiewiczem”.


Edmund Langiewicz wywodził się z przywódców Powstania Styczniowego. Był legionistą i oficerem w stopniu porucznika. Pan Pułkownik w sposób niezwykle interesujący dzielił się ze słuchaczami swoimi przeżyciami ze spotkań z wybitnymi osobami. Przybliżył nam w swoich opowieściach osobę Naczelnika Państwa i Marszałka, a także dwukrotnego Premiera Polski - Józefa Piłsudskiego. Biblioteka dzięki uprzejmości i niezwykle ciekawie opowiedzianej historii przez Pana Andrzeja zyskała cenny dokument podpisany przez samego Marszałka, a także artykuł „Dęblin lotniczy”, który ukazał się w Skrzydlatej Polsce.

Na lekcji historii gościliśmy uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Dęblinie oraz przybyłych gości. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze przy filiżance ciepłej herbaty. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do comiesięcznych spotkań z osobami, które w ciekawy sposób prezentują naszą historię. Kolejne spotkanie odbędzie się w lutym z autorem książek - Panem Tadeuszem Opieką.

Dagmara Jarosz
Powrót