r. Imieniny:
logo

OBCHODY DNIA PODCHORĄŻEGO

30.11.2018
Obchody Dnia Podchorążego Co roku na pamiątkę Nocy Listopadowej, czyli nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, w uczelniach wojskowych obchodzony jest Dzień Podchorążego. 188 lat temu podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe.

Dnia 28 listopada 2018 roku w ramach obchodów Dnia Podchorążego Lotniczej Akademii Wojskowej Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka wspólnie z Rektorem Komendantem LAW gen. bryg. pil dr Piotrem Krawczykiem i podchorążymi złożyli wieniec pod pomnikiem Niepodległości na placu przed Ratuszem Miejskim w Dęblinie. Był to uczczenie pamięci naszych przodków, patriotów, dowódców i żołnierzy, którzy poświęcili życie, by Polska powróciła na mapy Europy.

Wyżej wymienione władze miasta i akademii wraz z podchorążymi i mieszkańcami miasta rozpoczęli przemarsz ulicami Dęblina pod pomnik „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”, gdzie odbyło się objęcie warty honorowej Podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej w historycznych mundurach z 1830 roku oraz uroczysty Capstrzyk z okazji obchodów Dnia Podchorążego. Z tej okazji władzę w szkołach na jeden dzień przejmują podchorążowie, odbywają się inscenizacje nocy listopadowej, wystawiane są warty w historycznych mundurach, organizowane są także otrzęsiny młodego rocznika.

 
Zachęcamy do obejrzenia foto relacji.

Powrót