r. Imieniny:
logo

NAPISZ LIST, ZMIEŃ ŻYCIE!

07.12.2018
Napisz  list, zmień  życie! Maraton Pisania Listów odbywa się co roku (w grudniu), kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Podczas wydarzenia - ludzie na całym świecie-  mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Do szczytnej akcji Amnesty International włączyli się po raz pierwszy, uczniowie  Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie. Pisaniu listów przyświecało hasło „SŁOWA MAJĄ MOC”.
 
6 grudnia od rana można było  pisać listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. W  tegorocznej edycji apelujemy w sprawie kobiet, które odważnie bronią słabszych, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. Listy te trafiają do władz państwowych, nakładających uwięzienie bądź drastyczne kary wobec ludzi broniących praw człowieka. Można także napisać słowa wsparcia dla prześladowanych działaczek, wspierając  je, gdy czekają  na procesy. W mikołajki młodzież pisała listy w obronie między innymi  Geraldine Chacón z Wenezueli,  która prześladowana jest za wspieranie młodych ludzi.  Uczniowie ZSO pochyli się też nad problemami ludzi niepełnosprawnych w Kirgistanie, wspierając Gulzar  Duszenowa – odważną kobietę, której życiową misją stało się zapewnienie osobom niepełnosprawnym godnego życia i możliwości swobodnego poruszania się.
 
Uczniowie chętnie włączyli się do akcji, zdając sobie sprawę z tego, że zwykły list może zmienić czyjeś życie. Co roku, dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji  kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.  
 
Małgorzata Jakubik-Kopeć i  Monika Busz
 
Powrót