r. Imieniny:
logo

TYGODNIOWY SURVIVAL Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM

03.04.2019
TYGODNIOWY SURVIVAL Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM Jak sprawić, by uczniowie przez tydzień żyli głównie językiem angielskim? Czy można się czegoś nauczyć, jednocześnie dobrze się bawiąc? Tak! Tydzień Języka Angielskiego (TJA) to wspaniała okazja dla uczniów, aby pokazać na co ich stać, a dla nauczycieli, by mogli się poczuć z nich dumni. Przynajmniej w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie właśnie tak było.

Imprezę w naszej szkole rozpoczęło w poniedziałek, 25 marca, dyktando pod hasłem „English spelling matters”, przeprowadzone w niedawno otwartym laboratorium językowym. Zadaniem uczniów było napisanie ze słuchu fragmentu książki ‘How to be an alien?’ George Mikes'a, z rozdziału zatytułowanego 'Tea'. Z fragmentu uczniowie dowiedzieli się m.in. ile naprawdę Brytyjczycy piją herbaty oraz co powiedzieć, gdy ktoś przyniesie im ten napój o 5 nad ranem.

We wtorek, odbył się konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych. Uczniowie w trzyosobowych drużynach rozwiązywali test sprawdzający ich wiedzę o Wielkiej Brytanii i USA. Ponadto sprawdziliśmy czy znają ważne miejsc oraz osobistości świata polityki, kultury i rozrywki.

Escape room w szkole? Dlaczego nie. Ta niesamowita gra, w której liczy się współpraca w grupie, a zagadki trzeba rozwiązać w określonym czasie, była środową atrakcją obchodów TJA. Uczniowie musieli rozwikłać łamigłówki w języku angielskim, a po rozwiązaniu każdego zadania otrzymywali kopertę z dostępem do kolejnej zagadki. Po upływie około 35 minut zwycięzcy dotarli do ukrytej butelki z tajemniczą wiadomością.

W czwartek szkolne schody ozdobiły kolorowe szablony, które cieszyły oko, ale również spełniały funkcję edukacyjną. Znalazły się na nich ciekawe wyrazy i zwroty w języku angielskim, które z pewnością przydadzą się uczniom podczas kartkówek czy sprawdzianów. Ot, taka mała ściąga, ale nie da się ukryć, że uczeń, który kilka razy dziennie przemierzy szkolne korytarze z pewnością przyswoi wiedzę wypisaną na schodach.

W piątek, uczniowie mieli okazję poczuć się jak na śniadaniu u Tiffany'ego w naszej angielskiej kawiarence. Każdy mógł usiąść przy stoliku i zamówić coś smacznego dla siebie. W menu znalazły się m.in. babeczki, muffinki, brownie, sponge cake i pankcake, które samodzielnie przygotowali uczniowie. Można było również napić się angielskiej herbaty. W tle słychać było przeboje znanych brytyjskich wykonawców.

Równolegle przez cały tydzień na szkolnym facebooku prowadzona była akcja „Ucz się angielskiego – idiom dnia”, w trakcie której przybliżaliśmy uczniom ciekawe zwroty używane przez Brytyjczyków. Pojawiło się np. ‘blessing in disguise’, czyli szczęście w nieszczęściu oraz ‘break a leg’, czyli powodzenia.

Tydzień z językiem angielskim pokazał po raz kolejny, że nauka języków jest ciekawa. W tym tygodniu szkoła żyła językiem angielskim, który, choć na jakiś czas, przestał być tylko kolejnym, nie najłatwiejszym, przedmiotem szkolnym, a stał się okazją do ciekawej i dobrej zabawy.

Organizatorami akcji w ZSZ nr 2 w Dęblinie były nauczycielki języka angielskiego – panie Daria Madejska i Agnieszka Skowron.

 

link do artykułu na szkolnej stronie: http://zsz2deblin.pl/index.php/880-tygodniowy-survival-z-jezykiem-angielskim

Powrót