r. Imieniny:
logo

ZAŚLUBINY Z WISŁĄ W DĘBLINIE

14.09.2021
Kawałek plakatu z napisami Po raz piąty zapraszamy do Dęblina na uroczyste Zaślubiny z Wisłą. Okazją do wspólnego odśpiewania „Hymnu do Bałtyku” oraz wygłoszenia słów Roty Ślubowania będą Europejskie Dni Dziedzictwa, w sobotę 18 września 2021 r w Dęblinie.

Wyjątkową okazją do spotkania będzie „Dzień otwartych koszar” – 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego.

Wydarzenie odbędzie się na terenie Cytadeli Twierdzy Dęblin, przy nadrzecznym poligonie Wisła.

Wejście na teren wydarzenia przez Bramę Lubelską od ul. Podchorążych

W samo południe – o godzinie 12.00 zostaną otwarte bramy koszar. Oprócz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu dęblińskiej jednostki inżynieryjnej będzie można obejrzeć galerię historyczną w Bramie Lubelskiej poświęconą historii Twierdzy Dęblin.

Swoje stoiska edukacyjno promocyjne zaprezentują muzea Szlaku wiślanego w ramach akcji „Smaki Dziedzictwa – Łączy nas Wisła”. Na swoistych muzealnych targach będzie się można zapoznać z ich ofertą i zaplanować wizyty m.in.  Muzeum im ks. W. Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Swoje stoiska zaprezentują również najbliższe nam Muzeum Czartoryskich z Puław, Muzeum Badań Polarnych w Puławach, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i gospodarze czyli Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Swoja ofertę będą prezentować również: Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie, 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, Lotnicza Akademia Wojskowa, Fundacja Grom. Siła i Honor, Towarzystwo Przyjaciół Dęblina, Nadwiślańskie Stowarzyszenie Miłośników Historii.

Poznamy również tajemnice regionalnych kuchni oraz nadwiślańskie zwyczaje.

W czasie wojskowego pikniku nad Wisłą, będzie można również zwiedzić z przewodnikiem zakamarki, niedostępnej na co dzień dęblińskiej cytadeli.

Swoje możliwości techniczno-bojowe, zaprezentują również w formie dynamicznych pokazów gospodarze cytadeli tj. 1. Batalion Drogowo Mostowy oraz 22. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.

Największą atrakcją będą niewątpliwie pokazy „ewakuacji ludności z zagrożonego rejonu” na potężnych amfibiach czyli pływających transporterach samobieżnych PTS.

Punktem kulminacyjnym będzie ceremonia Zaślubin z Wisłą – uroczysta przysięga na wierność królowej polskich rzek, tuż nad brzegiem rzeki, z udziałem uczniów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie, przedstawicieli Ligii Morskiej i Rzecznej oraz władz samorządowych miast zaślubinowych.

Jak co roku, celebrantami wydarzenia będą – kołobrzeski i wyszkowski – oddziały Ligii Morskiej i Rzecznej. Ceremonię zaślubin poprowadzi kmdr SG Marek Padjas – wiceprezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej.

 

Program:

12.00 – symboliczne otwarcie bram koszar

12.30 – zwiedzanie Cytadeli Twierdzy Dęblin z przewodnikiem

12.00 – 18.00 – piknik historyczny ŁĄCZY NAS WISŁA- Dzień Otwartych Koszar

Pokazy sprzętu wojskowego 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego oraz 22. Dęblińskiego batalionu lekkiej Piechoty WOT:

pokazy dynamiczne: ewakuacja ludności z zagrożonego terenu amfibią PTS, działanie sekcji lekkiej piechoty w działaniach niekonwencjonalnych

Stoiska edukacyjno-promocyjne muzeów, instytucji kultury oraz stowarzyszeń

16.00 – Uroczystość Zaślubin z Wisłą w Dęblinie

Ceremonię poprowadzi Wiceprezes zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej kmdr SG Marek Padjas w asyście uczniów Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie oraz Burmistrz Dęblina Beaty Siedelckiej, Prezesów Oddziałów Ligii Morskiej i rzecznej z Kołobrzegu i Wyszkowa.

18.00 – zakończenie pikniku i zamknięcie bram koszar.

UWAGA : Wstęp wolny! Ostatnie wejście na teren Cytadeli godz. 17.30

miejsce wydarzenia: Cytadela Twierdzy Dęblin – teren 1. Batalionu Drogowo – Mostowego w Dęblinie (wejście przez Bramę Lubelską, ul. Podchorążych)

organizatorzy: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, 1. Dębliński Batalion Drogowo – Mostowy, 22. Dębliński Batalion Lekkiej Piechoty, 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie

wydarzenie objęte patronatem honorowym: Burmistrz Dęblina Beaty Siedleckiej oraz Ligi Morskiej i Rzecznej

patronat medialny: Polska Zbrojna

więcej: https://muzeumsp.pl/wydarzenia/v-zaslubiny-z-wisla-w-deblinie/

 

 Plakat

Powrót