r. Imieniny:
logo

RELACJA Z NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ W DĘBLINIE - 23 CZERWCA 2019 R.

01.07.2019
RELACJA Z NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ W DĘBLINIE - 23 CZERWCA 2019 R. 23 czerwca w Wigilię Świętego Jana- w MDK nad Wisłą w Dęblinie świętowano Noc Świętojańską.

Odbyły się warsztaty z wicia wianków pod okiem florystki Magdaleny Kryczki, malowania takaniny farbami ekologicznymi pochodzenia roślinnego poprowadzone przez Ewelinę Bichtę, łucznictwa i broni miotanej (Dariusz Sadło), warsztaty garncarskie, ceramiczne (Anna Krawczak), wikliniarskie(Grzegorz Gordat), wykonywanie naturalnych mydełek (Sylwia Kurzydło), poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci.Dzieci z młodzieżowego zespołu teatralnego z MDK przedstawiły "Legendę o kwiecie paproci". O zwyczajach Nocy Świętojańskiej opowiadał Marcin Stańczuk z Muzeum Wsi Radomskiej, a o historii łucznictwa od początków cywilizacji ludzkiej - Dariusz Sadło, który dodatkowo wraz z synami Mackiem i Jaskiem, poprowadzili warsztaty obróbki kości i drewna metodą tradycyjną. Staropolskim zwyczajem częstowano chlebem specjalnie wypieczonym na tę okazję w piekarni Oskroba i miodem z pasieki Jarosława Wojtysia.

Równo o godz. 21.00 piękne młode dziewczyny w białych sukniach z własnoręcznie wykonanymi wiankami ruszyły korowodem w stronę Wisły, gdzie ubrani w ludowe stroje chłopcy odbierali od nich wianki z lampionami i puszczali je po rzece. Płynący w łódkach młodzieńcy tradycyjnie probowali je wyłowić, by wywróżyć sobie powodzenie w miłości. Dalej świętowaliśmy przy ognisku Sobótkowym wspólnie tańcząc, śpiewając i deklamując pieśni pochwalne o Nocy Świętojańskiej. Można było uczestniczyc w pokazach tanecznych w wykonaniu ZPiT Dębliniacy i Małej Rewii z MDK Dęblin (Małgorzata Knieć- Sprawka- reżyseria i choreografia), tańcu integracyjnym, przedstawieniu teatralnym Grupy Teatralnej Po schodkach pt." Wiły i Topielice" w reżyserii Agnieszki Pastor, gawędzie Pawła Ciechanowicza o Dęblinie i okolicach, pośpiewać z Michalem Pastuszakiem i Jackiem Rayskim, a nawet upiec kiełbaskę przy dopalajacyh się „świętych ogniach”.

Powrót