r. Imieniny:
logo

GOŚCIE Z LONDYNU W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W DĘBLINIE

07.11.2016
Goście z Londynu w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie 28 października 2016r. przybyli do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie uczniowie Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Św. Jana Pawła II w Londynie.

Wizycie przewodniczyła dyrektor szkoły Janina Bytniewska,  emerytowana nauczycielka języka polskiego z Dęblina, która od wielu lat pracuje w środowisku polonijnym, m.in. na Ukrainie oraz w Wielkiej Brytanii. Za długoletnią działalność  w zakresie propagowania historii Polski, kultywowania tradycji oraz krzewienia polszczyzny dęblinianka uhonorowana została  w tym roku Krzyżem Kawalerskim Orderu  Zasługi  Rzeczpospolitej Polskiej przyznawanym przez Prezydenta RP. To dzięki zaangażowaniu  Janiny Bytniewskiej, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego Za Granicą,  szkoła na Stamford Hill skupia Polaków, którzy w Anglii  znaleźli swoje miejsce do życia. W Polskiej Szkole uczą się języka ojczystego dzieci i młodzież gimnazjalna. 

Wśród gości odwiedzających naszą szkołę znalazły się uczennice, które kilka lat temu  chodziły do Szkoły Podstawowej Nr 5 i miło było patrzeć na serdeczne  powitanie dawno nie widzianych koleżanek. Wspólnie z gośćmi z Londynu przybyli również uczniowie z Gimnazjum Śródziemnomorskiego im. Św. Dominika Guzmana w Lublinie.  
    
Pobyt gości w Dęblinie obejmował wizytę w Muzeum Sił Powietrznych , gdzie uczniowie wysłuchali wykładu na temat udziału Polaków w bitwie o Anglię oraz zwiedzili wystawę statków powietrznych. Niezapomniane chwile przyniosło również zwiedzanie Twierdzy i znajdującego się tam muzeum. Nieco zziębnięci goście po przybyciu do ZSO  poczęstowani zostali gorącą herbatą i obiadem, po czym spotkali się z uczniami Gimnazjum Nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego, którzy przygotowali ciekawe pokazy z chemii i fizyki. Wspólnie z gośćmi z Londynu i Lublina pokazy oglądały Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych  Anna Wojdyła –Pawlak. Obdarowując gości pamiątkami związanymi z naszym miastem, Burmistrz zapraszała wszystkich zebranych do jak najczęstszych odwiedzin Dęblina i współpracy między szkołami. A ta jest prowadzona już od kilku lat, o czym  mówił  na zakończenie spotkania dyrektor ZSO w Dęblinie Roman Bytniewski.

Podziękowania  i upominki, pamiątkowe zdjęcia i wpisy do kroniki będą przypominały o tej niezwykle wzruszającej wizycie. Mamy nadzieję, że nasi goście wyjechali z Dęblina z miłym wspomnieniem  przyjaznych ludzi i ciekawie spędzonego czasu w rodzinnym kraju.


Powrót