r. Imieniny:
logo

TURYSTYCZNY WEEKEND UCZNIÓW ZSZ NR 2 W DĘBLINIE ODBYWAJĄCYCH PRAKTYKI ZAWODOWE W HISZPANII W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

07.05.2021
Grupa osób pozująca do zdjęcia grupowego z flagą polski W Osunie. W ostatni weekend niemal letniego kwietnia w Andaluzji uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych  nr 2 w Dęblinie mogli oderwać się od swoich zawodowych obowiązków wyjeżdżając z Sewilli na wycieczkę do oddalonego o niecałe sto kilometrów historycznego miasteczka Osuna. Ich celem było głębsze poznanie kultury kraju, w którym przebywają już dwa tygodnie. 

Logo Erasmus+

„Współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+”

 

Pierwszym przystankiem autokaru, którym dęblińscy praktykanci Erasmusa przybyli do Osuny była Plaza del Toros czyli słynna arena walk byków. Uczniowie zwiedzili zarówno historyczną arenę jak i znajdujące się pod trybunami muzeum gromadzące pamiątki związane z tą pasjonującą Hiszpanów lecz nie do końca rozumianą przez nas formą rozrywki. Muzeum pełne było pamiątkowych historycznych zdjęć, starych plakatów, a nawet wyprawionych łbów byków dających pojęcie o ogromie tych zwierząt. 

 

Akcentem przewijającym się jako dodatkowy motyw przewodni wycieczek tego weekendu było podążanie śladami lokalizacji, w których kręcone były sceny znanego na całym świecie serialu fantasy Gra o Tron. Również na Plaza del Torros kręcona była jedna ze scen tej sławnej produkcji. Dlatego też musieliśmy udać się do Museo de Osuna czyli miejskiego muzeum, które oprócz eksponatów dotyczących historii miasta i lokalnej sztuki posiada dużą ekspozycję dotyczącą Gry o Tron zawierającą wiele zdjęć z czasów kręcenia serialu w mieście, jak i ciekawych kolekcjonerskich artefaktów czy eksponatów m.in. naturalnych rozmiarów figur przedstawiających charakterystyczne postacie z filmu takich jak chociażby biali wędrowcy. 

 

Kulminacyjnym punktem zwiedzania była wizyta w usytuowanej na dominującym nad miastem wzgórzu kolegiacie. Panorama miasta i okolicy widziana z góry była świetnym tłem do wykonania pamiątkowych zdjęć. Następnie odbyło się zwiedzanie z przewodnikiem. Przewodniczka ciekawie opowiedziała o wnętrzach historycznej świątyni i jej złożonych dziejach, poprowadziła uczestników przez starą świątynię oraz krypty z grobami książąt Osuny. Można było dowiedzieć się, że było to jedno z pierwszych miejsc gdzie zawitała do Hiszpanii sztuka renesansu oraz o technice wykonywania przepięknych rzeźb sakralnych. Wnętrze kolegiaty zrobiło na wszystkich wielkie wrażenie, a pani przewodnik cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania. 

 

Zwiedzanie Alkazaru. 

Zwiedzanie Sewilli bez zobaczenia Alkazaru i jego ogrodów to jak wizyta w Rzymie i pominięcie Koloseum. Była to dla uczestników  pozycja obowiązkowa na liście rzeczy do zobaczenia co udało się zrealizować w minioną niedzielę. 

 

Alkazar to, z języka muzułmańskich Maurów zamieszkujących kiedyś tereny południowej Hiszpanii, słowo oznaczające zamek albo fortecę. I w istocie możemy łatwo zobaczyć wpisane w późniejszą zabudowę, starożytne mury otaczające rezydencję, będące świadectwem dawnego obronnego charakteru budowli. Co więcej, Alkazar jest po dziś dzień jedną z oficjalnych rezydencji króla Hiszpanii i to rezydencją rzeczywiście używaną. 

 

Wnętrza pałacu robią duże wrażenie, a szczególnie piękne zdobione w orientalne arabskie wzory wnętrza, słynne sewilskie kafle azulejo i fantazyjne elementy architektury. Każde wnętrze czy dziedziniec ma inny charakter i swoisty styl. Odrębnym światem w kompleksie Alkazaru są ogrody pełne egzotycznych roślin, palm i pozujących do zdjęć pawi. Przechadzając się po zadbanych alejkach ma się odczucie przebywania w rajskim ogrodzie pulsującym życiem i wegetacją. Miejsce to, a jakże, docenili również scenarzyści wspomnianego już wcześniej serialu uzyskując pozwolenie na nakręcenie tutaj niektórych scen plenerowych. 

 

Minął kolejny pełen wrażeń weekend uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie kształcących się w zawodach technik: ekonomista, reklamy, rachunkowości, hotelarstwa oraz żywienia i usług gastronomicznych odbywających zagraniczne praktyki zawodowe w Sewilli w Hiszpanii. Wszyscy byli niezwykle usatysfakcjonowani z aktywnego spędzenia wolnego czasu i obcowania z hiszpańskim dziedzictwem kulturowym. 

 

Źródło: Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie

http://zsz2deblin.pl/index.php/1065-turystyczny-weekend-uczniow-zsz-nr-2-w-deblinie

 

 

Powrót