r. Imieniny:
logo

WYCIECZKA DO MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH

09.10.2017
Wycieczka do Muzeum Sił Powietrznych

29 września 2017 r. uczniowie klasy I Technikum Ekonomicznego i Technikum Hotelarskiego pod opieką p. I. Czerwińskiej i p. B. Barańskiego udali się na wycieczkę do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Z organizację wycieczki wiąże się pewna historia... Uczennica kl. I TH znalazła wartościowy dla pracownika muzeum przedmiot. Postanowiła go zwrócić, a w nagrodę otrzymała bilet dla siebie i swojej klasy do dęblińskiego skansenu lotniczego.

 

Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem p. dr. Romanem Kozłowskim rozpoczęliśmy o godz. 9.30. wysłuchaniem opowieści o historii lotnictwa, znaczeniu naszych barw narodowych i hymnu. Podczas wycieczki mogliśmy usłyszeć o Franciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze, obejrzeć domek pilota, zobaczyć mundury i odznaki lotnicze, a także wojskowe (w muzeum znajduje się umundurowanie z okresu od XX-lecia międzywojennego po czasy współczesne), silniki, kokpity, mechanizmy samolotów, podziwiać z zewnątrz śmigłowce, samoloty szkolne, myśliwskie i bombowe, a także stacje radiolokacyjne, czyli radary.

Na zakończenie czekała nas niespodzianka – odwiedziliśmy wnętrza samolotów: pasażerskiego Jak-40 i Mi-6 „Jagiełło”.

 

Było nam bardzo miło gościć w Muzeum Sił Powietrznych, nie zdawaliśmy sobie nawet sprawy, że tak bogata ekspozycja związana z historią polskiego lotnictwa znajduje się w naszym mieście.

 

Powrót