r. Imieniny:
logo

SPEKTAKL „TEN OBCY” W KINIE „BŁĘKIT”

23.11.2017
SPEKTAKL „TEN OBCY” W KINIE „BŁĘKIT” W dniu 16 listopada 2017r. uczniowie klas piątych i szóstych kolejny raz obejrzeli spektakl teatralny wystawiony w kinie Błękit w Dęblinie przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu pt. „Ten obcy”. Scenariusz sztuki został napisany na motywach  powieści  Ireny Jurgielewiczowej pod tym samym tytułem. Książka ta jest lekturą obowiązkową w klasie VI szkoły podstawowej. Jej kontynuacją jest powieść "Inna?".

Powieść „Ten obcy” została wpisana na Listę Honorową H.Ch. Andersena (1964), na którą wpisywane są wybitne książki współczesnych pisarzy z całego świata służące ideom przyjaźni i zbliżenia między dziećmi i młodzieżą wszystkich narodów.

Spektakl opowiada o problemach związanych z miłością oraz wyzwaniach związanych z dorastaniem młodzieży. Jego bohaterami jest czwórka przyjaciół: Ula, Pestka, Julek i Marian. Akcja przedstawienia rozgrywa się w małej wsi, w Olszynach położonych około 150 km od Warszawy. Podczas wakacji dzieci znajdują wyspę powstałą po wiosennej powodzi, gdzie spędzają później dużo czasu. Zagospodarowują ją: robią szałas, ustawiają żerdzie, aby dostęp do niej był łatwiejszy. Pewnego dnia na wyspie pojawia się tajemniczy chłopak o imieniu Zenek. Okazuje się, że nieznajomy jest ranny, zatem paczka przyjaciół postanawia się nim zaopiekować. Z początku chłopiec jest małomówny, lecz z czasem wyjawia przed nimi swoje sekrety. Zakochuje się w Uli, nic nie mówiąc jej o tym. Przy odjeździe daje jej list, w którym napisał, co do niej czuje. Na końcu zamieszcza prośbę, aby po przeczytaniu spaliła list. Dziewczyna spełnia tę prośbę.

Widowisko młodzież obejrzała z zapartym tchem. Swój podziw dla gry aktorskiej wyrazili o klaskami na zakończenie przedstawienia. Czekamy na następny spektakl.

 

 autor tekstu: Pracownik Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie.

Powrót