r. Imieniny:
logo

KILKA UWAG O CYBERPRZEMOCY…

06.03.2018
KILKA UWAG O CYBERPRZEMOCY… Zasoby Internetu z pewnością są oknem na świat dla wielu ludzi, lecz warto pamiętać, że płynie z nich także wiele zagrożeń. Szczególnie podatni są na nie najmłodsi użytkownicy Sieci.

Zasoby Internetu z pewnością są oknem na świat dla wielu ludzi, lecz warto pamiętać, że płynie z nich także wiele zagrożeń. Szczególnie podatni są na nie najmłodsi użytkownicy Sieci.

W dniu 27.02.2018r. gościliśmy już po raz drugi pana Roberta Turskiego, edukatora z firmy InterAkcja. Nasz gość na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami oraz rodzicami na terenie południowo-wschodniej Polski i szkoli ich w zakresie bezpiecznego korzystania z zasobów Netu. Adresatami warsztatów „Bezpieczeństwo w sieci – zagrożenia związane  z cyberprzemocą” byli uczniowie klas: 4 a, 4b, 7a i 7b szkoły podstawowej oraz  ich rodzice.

Poruszając się po wirtualnym świecie nie zawsze pamiętamy, że nie jesteśmy anonimowi, a hejt to forma przemocy. Publikowanie w sieci materiałów kompromitujących daną osobę, upublicznianie jej wizerunku, wulgaryzmy  i pomówienia pod jej adresem są niezwykle krzywdzące, szczególnie dla osób wrażliwych. Inne zagrożenia, które oddziaływują na psychikę dziecka to: agresja płynąca z gier komputerowych, rozpowszechnianie materiałów szkodliwych, erotyzacja świata wirtualnego, uzależnienie od komputera, Internetu i telefonu komórkowego, video czaty, niebezpieczne aplikacje, schorzenia oczu, wady postawy …

Warsztatowa forma zajęć profilaktycznych  pozwoliła na właściwe relacje interpersonalne między uczestnikami a trenerem, na otworzenie się i swobodne mówienie o tym ważnym, społecznym problemie. Pan Turski promował zarówno wśród uczniów  jak i rodziców pozytywne zachowania w Sieci, wskazał strony www, dzięki którym można uzyskać  informacje i konkretną pomoc.

Pamiętajmy, że cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele, ale upokarza, powoduje wstyd, poczucie osamotnienia i bezradności, a nawet strach. Osoby, które jej doświadczyły i krępują się przyznać do tego mogą liczyć na pomoc i wsparcie ekspertów ze strony helpline.org.pl. Zachęcamy do odwiedzenia tej strony i zapoznania się z jej zasobami.

http://www.lo.deblin.pl/sp5-deblin/aktualnosci-sp5/589-kilka-uwag-o-cyberprzemocy

Monika Busz
Powrót