r. Imieniny:
logo

TYDZIEŃ MATEMATYKI W SP4

21.03.2018
Tydzień Matematyki w SP4 W dniach 12-16 marca w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się Tydzień Matematyki. Celem wielu wydarzeń tego tygodnia było zainteresowanie uczniów matematyką oraz zachęcenie ich do samorozwoju poprzez udział w konkursach i rozwiązywanie łamigłówek.

W organizację Tygodnia Matematyki włączyli się nauczyciele matematyki, informatyki, plastyki, wychowawcy klas. Dużą pomoc okazali opiekunowie Samorządów Uczniowskich szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych.

Z okazji Tygodnia Matematyki uczniowie każdej klasy wykonywali plakaty matematyczne, przygotowywali gazetki ścienne, ozdobili schody kolorową tabliczką mnożenia i matematycznymi wzorami. Na lekcjach informatyki układali rebusy i krzyżówki matematyczne.

W poniedziałek 12 marca uczniowie klas czwartych uczestniczyli w konkursie „Mistrz rachunków pisemnych”. Zadaniem każdego z nich było wykonanie w ciągu 30 minut jak największej liczby obliczeń sposobem pisemnym. Mistrzami obliczeń sposobem pisemnym zostali Szymon Błagowieszczeński z klasy IVA i Bartosz Skóra z klasy IVB. Tego samego dnia uczniowie gimnazjum na godzinach z wychowawcą, rozwiązywali łamigłówki, przygotowane przez nauczycieli matematyki i informatyki. Klasa VIIB zorganizowała słodki kiermasz matematyczny. Na kiermaszu można było kupić ciasta i ciasteczka, ozdobione matematycznymi napisami, przygotowane przez uczniów każdej klasy. Dochód z kiermaszu przeznaczony jest na rzecz pracowni matematycznych.

We wtorek 13 marca odbyły się konkursy dla uczniów klas piątych „Mistrz ułamków zwykłych” i dla uczniów klas VI-VII „Mistrz ułamków dziesiętnych”. Tytuły „Mistrzów ułamków” zdobyły: Julia Papis z klasy VB i Maria Błagowieszczeńska z klasy VIB.

W środę 14 marca – w ”Dniu liczby pi” - odbył się kiermasz matematyczny, który poprowadzili uczniowie klasy IIB gimnazjum. Słodkie produkty przygotowali uczniowie każdej klasy. Tego dnia odbył się także konkurs na recytację z pamięci rozwinięcia liczby pi, do którego przystąpili uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum. W konkursie zwyciężyła Karolina Bargiełowska z klasy IIIA, która zapamiętała 136 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi.

Czwartek 15 marca grupa 40 uczniów szkoły podstawowej wzięła udział w międzynarodowym konkursie „Kangur matematyczny”.

W piątek 16 marca odbył się szkolny konkurs „Mistrz Sudoku”. Mistrzem Sudoku w kategorii klas IV-VI został Szymon Błagowieszczeński z klasy IVA, a w kategorii klas VII i II-III gimnazjum – Szymon Gucwa z klasy IIIB. Również w piątek na godzinach z wychowawcami uczniowie szkoły podstawowej rozwiązywali łamigłówki. Lekcje matematyki w klasach czwartych poprowadziła uczennica klasy VIIB – Zuzanna Iwaniuk, która uczyła sposobu na zapamiętywanie np. tabliczki mnożenia.

W czasie Tygodnia Matematyki na zajęciach komputerowych w klasach 5 i 6 oraz informatyce w klasach 4, 7 i gimnazjum uczniowie przygotowali krzyżówki, łamigłówki, kwadraty magiczne, rebusy o różnym stopniu trudności, do wykorzystania na lekcjach matematyki oraz na zajęciach świetlicowych.

Najmłodsi uczniowie z klas I-III bawili się matematyką na konkursie "Matematyczne Sokole Oko". Dzieci otrzymały na kartkach tzw. wyszukiwankę, odszukiwały i wykreślały wyznaczoną liczbę wyrazów - pojęć matematycznych.  W każdej klasie pięcioro uczniów otrzymało tytuł „Matematyczne Sokole Oko”.

Dla uczniów i nauczycieli, którzy lubią fotografować zorganizowany został konkurs fotograficzny „Matematyka w obiektywie”. Konkurs trwa od 1 marca do końca kwietnia. Celem Konkursu jest popularyzowanie wiedzy matematycznej i zainteresowanie uczniów różnymi obliczami matematyki.

Organizatorzy

Tygodnia Matematyki

 

 

Powrót