r. Imieniny:
logo

WARSZTATY Z PORTUGALSKIEJ MUZYKI I TAŃCA - PRAKTYKI ZAGRANICZNE UCZNIÓW ZSZ NR 2 W DĘBLINIE

21.05.2018
Warsztaty z portugalskiej muzyki i tańca - praktyki zagraniczne uczniów ZSZ nr 2 w Dęblinie Stowarzyszenie Intercultural Associaton Mobility Friends, które gości nas w Barcelos dołożyło wszelkich starań, aby uczniowie jak najlepiej poznali kulturę i poczuli klimat Portugalii.

Jedną z atrakcji przygotowanych przez naszych gospodarzy był wieczór z portugalskim folklorem. Mieliśmy okazję obejrzeć na żywo grupę tańca i pieśni Grupo de Danças e Cantares de Barcelos, która przybyła do kampusu z prawie półtoragodzinną wizytą. Tancerze, ubrani w tradycyjne portugalskie stroje,  opowiedzieli nam o zwyczajach regionu i muzyce fado. Poznaliśmy i usłyszeliśmy także kilka instrumentów charakterystycznych dla tego regionu m.in. reco-reco, cavaquinhon i concertinas.

Głównym punktem programu był jednak pokaz lokalnych tańców, m.in. Vira Trespassado, Malhão de Entrada, Valentim i Regadinho. Ku naszemu zaskoczeniu, ale i radości, po każdym z prezentowanych tańców byliśmy proszeni o powtórzenie choreografii. Mieliśmy więc rzadką okazję zmierzyć się z krokami, które na pierwszy rzut oka nie wydawały się trudne, ale za to bardzo żywiołowe. Z początku uczniowie nieśmiało wchodzili na parkiet, aby przy ostatnim z tańców zapełnić go niemal w całości. Nie obyło się bez potknięć, licznych pomyłek a czasami nawet improwizacji, co niezmiennie budziło salwy śmiechu obecnych w sali. Na zakończenie spotkania, nasi uczniowie zaprezentowali własny układ taneczny, zapraszając tym razem członków zespołu do wspólnej zabawy.

Warsztaty z muzyki i tańca miały na celu integrację mieszkańców kampusu, jak i integrację międzykulturową. Uczniowie opuszczali je pełni wrażeń i nowych przyjaźni.

Agnieszka Skowron
Powrót