r. Imieniny:
logo

PIERWSZA WYCIECZKA I A

29.05.2018
Pierwsza wycieczka I a 16 maja uczniowie klasy I a wraz z wychowawcą i opiekunami udali się na wycieczkę do Lublina. Program wydarzenia wypełnił najpierw seans filmowy, a później wizyta w Uniwersytecie Medycznym.

W laboratorium dzieci mogły wcielić się w role prawdziwych chemików i pod opieką nauczycieli akademickich wykonać samodzielnie doświadczenia i eksperymenty chemiczne. Przygotowały kolorowy mleczny wir, mogły zobaczyć jak zachowują się balony i kwiaty z ogródka w kontakcie z ciekłym azotem, obserwować właściwości suchego lodu, zobaczyć jak uwalnia się „zamknięty w butelce Dżin” oraz jak powstaje „pasta słoniowa”. Były świadkami mini pokazu sylwestrowych fajerwerków, sprawdzając jak w płomieniu świecą roztwory metali. Na ich oczach „wyrosło” też chemiczne akwarium, powstał pisak węglowy i chemiczne jojo. W ten praktyczny sposób wykładowcy zaprezentowali dzieciom właściwości różnych pierwiastków, cukrów i węglowodanów, a pytaniom ze strony małych chemików nie było końca.

Kolorowy świat chemii zrobił na dzieciach ogromne wrażenie, a one same na zakończenie zajęć otrzymały od prowadzących pochwałę i gratulacje: „Zachowywaliście się dzisiaj jak prawdziwi studenci i wszystkie doświadczenia wykonaliście bardzo dobrze” – mówili wykładowcy.

Zajęcia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie odbyły się dzięki uprzejmości Kierownika oraz Pracowników Katedry i Zakładu Chemii Medycznej. Serdecznie dziękujemy całemu Zespołowi, a w sposób szczególny Pani dr Annie Horeckiej, która przygotowała i poprowadziła zajęcia dla naszych uczniów. Na pewno zapamiętają je na długo!

Krystyna Bojarczuk

Powrót