r. Imieniny:
logo

CZYM MOŻE BYĆ PODRÓŻOWANIE ? – SPOTKANIE W ZSO W DĘBLINIE Z ROMUALDEM KOPERSKIM

05.06.2018
Czym  może być podróżowanie ? – spotkanie w ZSO w Dęblinie z Romualdem Koperskim „Zawsze chciałem zobaczyć Syberię, zwłaszcza tajgę i zorzę polarną […]. Siedziało we mnie to od dzieciństwa”. W książce „Syberia Zimowa odyseja” Romuald Koperski tak właśnie pisze o swej pasji.

Mieliśmy okazję poznać tego niezwykłego człowieka – podróżnika, przewodnika po Syberii, pioniera wypraw samochodowych po jej rozległych terenach,  a zarazem pisarza, dziennikarza, myśliwego, nurka i zawodowego muzyka.24 maja 2018 roku w ZSO w Dęblinie odbyło się spotkanie z panem Koperskim, w którym wzięli udział uczniowie liceum i gimnazjaliści. Obejrzeliśmy przygotowane przez podróżnika zdjęcia z wypraw na Syberię oraz wysłuchaliśmy fascynującej  opowieści o krainie, która nie do końca odkryta, ciągle budzi ciekawość. Romuald Koperski i jego  towarzysze ekspedycji samochodowej jako pierwsi w dziejach motoryzacji „spięli zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi”. Przemierzyli w skrajnie niskich temperaturach tysiące kilometrów przez syberyjską tajgę, doliny, przełęcze i pustynie arktyczne. Wspaniale, że są ludzie którzy pokonując własną słabość, mierząc się z trudnymi warunkami, narażając  na niebezpieczeństwo, odkrywają przed nami świat, którego nie mielibyśmy możliwości poznać. Któż z nas wiedział, że Czukcze wszelkie choroby leczą zimnem (w takim klimacie!), piją ciepłą krew reniferów, jedzą mózg tego zwierzęcia zmieszany z krwią?  Kto potrafi sobie wyobrazić że Czukcze żyją praktycznie na śniegu, bez bieżącej wody, opału, domów (tylko namioty). A są ciągle uśmiechnięci – szczęśliwi.

Prawie półtoragodzinna opowieść nawet przez chwilę nie znudziła słuchaczy. Pan Koperski mówił piękną polszczyzną, ale też swobodnie, urozmaicając opowiadane historie żartami i ciekawostkami.

Dziękujemy za to spotkanie. Czytajmy książki, oglądajmy filmy, śledźmy losy takich ludzi, ponieważ oni pozwalają wszystkim „dziwić się światu”.

http://www.lo.deblin.pl/zso-deblin/aktualnosci-zso/633-czym-moze-byc-podrozowanie-spotkanie-w-zso-w-deblinie-z-romualdem-koperskim

Beata Olender

Powrót