r. Imieniny:
logo

NAJMŁODSI DLA NIEPODLEGŁEJ

19.11.2018
Najmłodsi dla Niepodległej
Przygotowania do obchodów Narodowego Święta Niepodległości w tym roku w Szkole Podstawowej nr 5 trwały dosyć długo.

Na korytarzu, w salach i bibliotece pojawiły się okolicznościowe gazetki i biało-czerwone ozdoby. Na zajęciach dzieci zapoznały się z wydarzeniami historycznymi kraju, w którym żyją. Uczyły się czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” oraz wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Odwiedziły groby żołnierzy i ludności cywilnej walczącej o wolność Polski.
 
Dnia 9 listopada br. uczniowie klas 0-III uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu wszyscy byli odświętnie ubrani, z biało-czerwonymi kotylionami i flagami. Prowadząca apel pani Katarzyna Jaśkowska przypomniała dzieciom o patriotyzmie naszych przodków, walce z zaborcami i odzyskaniu przez Polskę upragnionej niepodległości. Uczennica klasy 3a – Maja wyrecytowała wiersz pt. „11 listopada”. Uczniowie z klasy 2b wspólnie odpowiedzieli  na pytania postawione w wierszu W. Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”.
 
Pierwszoklasiści pęknie zaśpiewali piosenkę „Moja Ojczyzna”, a Ala, Karol, Kacper, Basia, Lena i Zuzia wyrecytowali wiersze. Dokładnie o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie, pani dyrektor Barbara Stasiak i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski. Był to chyba najbardziej wzruszający moment spotkania.
 
W tym dniu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego „Gang Słodziaków  zachęca do czytania”. Laureaci i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
 
Lista nagrodzonych dzieci:
kl.1a – Oliwia Enuaghanam, Szymon Nożyński, Dawid Stępień,
kl.1b – Filip Cuch, Magdalena Chechłacz, Aleksander Jakubaszek,
kl.2a – Dawid Cieśla, Karolina Siwińska, Natasza Dmowska,
kl.2b – Julia Słyk, Bartosz Pasek, Rafał Nawrotek,
kl.3a – Maja Markowska, Filip Mongard, Nikola Kozicka.
 
Dzień ten dostarczył wszystkim wielu emocji i wzruszeń.
 
Katarzyna Jaśkowska i Zofia Mongard
 
Powrót