r. Imieniny:
logo

UCZNIOWIE KLASY 4A MÓWIĄ ZDECYDOWANE NIE AGRESJI I PRZEMOCY W SZKOLE

08.03.2020
Wykadrowana zdjęcie przedstawiające uczniów z klasy 4a W dniach 24-29.02.2020r. klasa 4a pod opieką wychowawczyni - Anny Opalińskiej włączyła się w różnorodne akcje w ramach tygodnia pod hasłem „Agresji i przemocy mówimy NIE”.

Wstępem do działań była dyskusja o tym: jak radzić sobie z agresją i przemocą w szkole, gdzie szukać pomocy w tego typu sytuacjach, jak reagować na niewłaściwe zachowania rówieśników oraz w jaki sposób pomagać ofiarom przemocy. Na godzinie wychowawczej uczniowie w grupach wykonali plakaty antyprzemocowe, których wiodącym tematem było hasło „Agresji i przemocy mówimy NIE”.
 
Współpraca w grupie przyczyniła się do zacieśnienia więzi między uczniami oraz wniosła wiele satysfakcji z wykonanego zespołowo zadania. Kolejną akcją było wykonanie listków na drzewo życzliwości, znajdujące się na I piętrze korytarza szkolnego.
 
Na zakończenie tygodnia - w piątek- troje uczniów z klasy 4a wraz z wychowawczynią złożyło wizytę przedszkolakom. Uczniowie 4a wiedzą, że starsi powinni dawać młodszym przykład dobrego zachowania, ale również służyć pomocą, gdy zaistnieje taka potrzeba. Wojtek Kamola, Kinga Kosiak i Natalia Malska przeczytali krótkie opowiadania naszym przedszkolakom. Wybraliśmy opowiadania autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej „Słup soli” i „Dręczyciel w klasie” oraz Marii Trojanowicz Kasprzak „Nie wolno mnie gnębić”. Treść opowiadań dotyczyła przemocy w szkole, agresji oraz sposobów radzenia sobie w tego typu sytuacjach. Po wspólnej lekturze przedszkolaki odpowiadały na zadane pytania, dotyczące treści oraz codziennego życia w szkole. Ich wypowiedzi potwierdziły, że potrafią nazwać zachowania agresywne, zareagować w trudnej sytuacji i wiedzą do kogo udać się z pomocą.
 
Zajęcia były pożyteczne dla obu stron – uwrażliwiły starszych uczniów na problemy młodszych, natomiast zerówkowicze upewnili się, że zawsze mogą liczyć na pomoc ze strony starszych kolegów.
 
Anna Opalińska
 
Powrót