r. Imieniny:
logo
LOTNICZA AKADEMIA WOJSKOWA 4 SKRZYDŁO LOTNICTWA SZKOLNEGO CENTRUM SZKOLENIA INŻYNIERYJNO - LOTNICZEGO SZKOŁA PODOFICERSKA SIŁ POWIETRZNYCH 41. BAZA LOTNICTWA SZKOLNEGO W DĘBLINIE AEROKLUB ORLĄT MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE 1 DĘBLIŃSKI BATALION DROGOWO MOSTOWY 22. BATALION LEKKIEJ PIECHOTY WOJSKOWE ZAKŁADY INŻYNIERYJNE S.A. WOJSKOWE ZAKŁADY LOTNICZE NR.1 S.A.

UTWORZENIE PĘTLI ROWEROWYCH NA OBSZARZE OD KAZIMIERSKIEGO DO KOZŁOWIECKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO JAKO ZINTEGROWANEGO, INNOWACYJNEGO I SIECIOWEGO PRODUKTU TURYSTYCZNEGO

Utworzenie pętli rowerowych na obszarze od Kazimierskiego do Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego jako zintegrowanego, innowacyjnego i sieciowego produktu turystycznego

Blisko 500 km znakowanych nowych pętli rowerowych, wiaty wypoczynkowe, stojaki na rowery, infrastruktura elektroniczna, paszporty turystyczne ... To wszystko jest przewidziane w ramach Projektu, który właśnie zaczynamy wdrażać.
 
Miło nam poinformować, że Miasto Dęblin w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania „Zielony Pierścień" w Nałęczowie oraz 13 samorządami realizuje projekt pn. „Utworzenie pętli rowerowych na obszarze od Kazimierskiego do Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego jako zintegrowanego, innowacyjnego i sieciowego produktu turystycznego" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.
 
Zarząd LGD zakłada, że efekty Projektu będą widoczne już w czerwcu 2012, a turyści w nowym sezonie turystycznym będą mieć do dyspozycji nowe atrakcje na obszarze 16 gmin znajdujących się w granicach 4 powiatów. Niżej prezentujemy podstawowe informacje o Projekcie.
 
Nazwa Projektu: „Utworzenie pętli rowerowych na obszarze od Kazimierskiego do Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego jako zintegrowanego, innowacyjnego i sieciowego produktu turystycznego".
 
Wnioskodawca/Lider Projektu: Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień" z siedzibą w Nałęczowie
 
Partnerzy Projektu - Gminy: Baranów, Miasto Dęblin, Garbów, Janowiec, Kamionka, Końskowola, Kurów, Markuszów, g. Puławy, miasto Puławy, Ryki, Wąwolnica, Wojciechów i Żyrzyn.
 
Wartość całkowita: 1 926 101,05 zł
 
Dofinansowanie w ramach RPO WL: 1 348 270,72 zł
 
Łączny udział własny Partnerów: 577 830,33 zł (na wkład własny składają się środki wniesione przez wszystkich partnerów)
 
Planowane zakończenie rzeczowe realizacji: 12.10.2012 r.
 
Planowane zakończenie finansowe realizacji: 19.11.2012 r.
 
Cele Projektu:
Celem nadrzędnym Projektu jest zwiększenie udziału sektora turystyki w gospodarce województwa lubelskiego oraz wzmocnienie atrakcyjności turystycznej Lubelszczyzny. Cel główny to: rozwój i promocja turystyki w oparciu o wykorzystanie zasobów przyrodniczo-krajobrazowych i kulturowych obszaru objętego LGD "Zielony Pierścień" oraz obszarów sąsiadujących z nim.
 
Charakterystyka i zakres rzeczowy:
Projekt zakłada utworzenie sieciowego i zintegrowanego produktu turystycznego poprzez oznakowanie oraz wyposażenie w infrastrukturę turystyczną sieci szlaków rowerowych na obszarze 16 gmin z 4 powiatów. Sieć tych szlaków obejmować będzie w części istniejące i funkcjonujące już pętle rowerowe (wymagają one jednak ponownego oznakowania i wyposażenia w infrastrukturę turystyczną) oraz zupełnie nowe projektowane odcinki szlaków rowerowych.
Łączna długość szlaków rowerowych przewidzianych do oznakowania wynosi blisko 500 km. Na tę sieć składa się 60-cio kilometrowy odcinek nieoznakowanego Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego Greenways Budapeszt - Kraków - Warszawa - Gdańsk biegnący od gminy Janowiec (poprzez gminy: Kazimierz Dolny, Wąwolnica, Końskowola, miasto Puławy, Puławy /gminę/, Ryki) do miasta Dęblina oraz lokalne (tematyczne) pętle rowerowe łączące się ze sobą.
 
Zakres rzeczowy projektu obejmuje:
- wykonanie projektów szlaków na brakujących odcinkach;
- projekt wiat turystycznych dla rowerzystów;
- kompleksowe oznakowanie sieci szlaków rowerowych;
- ustawienie 43 tablic informacyjnych ze schematem szlaków;
- oznakowanie atrakcji turystycznych na trasie (1 kpl.);
- wykonanie i montaż 29 drewnianych wiat dla turystów wraz ze stołami i ławami;
- urządzenie 30 miejsc na grilla;
- montaż 37 koszy na śmieci;
- montaż 31 stojaków na rowery;
- zakup 3 kompletów części i narzędzi do rowerów w 3 punktach naprawy rowerów;
- zakup 2 kompletów środków opatrunkowych, leków i podstawowego sprzętu medycznego do 2 punktów aptecznych.
Elementem Projektu jest także infrastruktura elektroniczna: system zliczania turystów (pętla indukcyjna), montaż infokiosku,3 tablice meteorologiczne, 2 hot - spoty, monitoring oraz streaming video.
 
Ponadto w ramach promocji projektu i utworzonego produktu turystycznego powstanie:
1) polsko-angielski internetowy portal turystyczny z interaktywną mapą turystyczną, systemem rezerwacji miejsc noclegowych, wirtualnymi przewodnikami (typu streetview), aplikacją komputerową i komunikatami dla 120 wybranych obiektów (atrakcji) na terenie gmin partnerów wraz z zakupem 20 urządzeń GPS, video przewodnik;
2) zamontowane zostaną w siedzibach Partnerów tablice promujące Projekt (15 szt.), 
3) powstaną polsko-angielskie foldery z mapami szlaków rowerowych o nakładzie 12000 szt.; 
4) paszport turystyczny w formie papierowej publikacji dla turystów o nakładzie 12000 szt .; 
5) utworzony zostanie Punkt Informacji Turystycznej w siedzibie LGD; 
6) zorganizowane zostanie impreza promocyjna.
 
Co realizacja projektu oznacza dla Dęblina ?
Projekt utworzenia pętli rowerowych ma za zadanie promować atrakcje przyrodnicze i kulturowe, popularyzować aktywne formy wypoczynku oraz ma na celu zwiększyć ruch turystyczny w mieście. 
Dzięki realizowanemu projektowi, na obszarze Miasta Dęblin zostanie oznakowana międzynarodowa trasa dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Bursztynowego Szlaku Greenways biegnąca z Budapesztu do Gdańska. Powstanie również lokalna pętla rowerowa, promująca te miejsca w Dęblinie, które warto zobaczyć i zwiedzić. Ogólnie w ramach projektu na obszarze miasta zostanie oznakowane ok. 20 km szlaków rowerowych. Dodatkowo w naszym mieście, przy wjazdach do Dęblina oraz głównych skrzyżowaniach pojawi się oznakowanie turystyczne, informujące o możliwości zwiedzania takich atrakcji turystycznych jak: zespół pałacowo-parkowy, Twierdza Dęblin (Brama Lubelska, Fort Mierzwiączka), zespół dworca kolejowego (zabytki wpisane do rejestru zabytków), cmentarz wojenny „Balonna", pomnik przyrody - dąb Jagiełły „Grot"(laureat ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku"), Muzeum Sił Powietrznych oraz Szkoła „Orląt".
 
Atrakcyjnym elementem projektu jest wybudowanie punktów wypoczynkowych dla rowerzystów, które zlokalizowane zostaną w trzech miejscach: przy MDK nad Wisłą, przy OSP Dęblin-Masów oraz przy Zespole Szkół Nr 3 (ul. Tysiąclecia). Wiaty rowerowe to doskonałe miejsce, aby odpocząć na szlaku, schronić się przed słońcem lub deszczem oraz zjeść posiłek. Każde takie miejsce wyposażone będzie w stojaki na rowery oraz miejsce na grill, a także tablice informacyjne ze schematem szlaków. Niektóre wiaty będą posiadały sprzęt do naprawy rowerów i apteczkę. Miejsca wypoczynkowe będą wyposażone w monitoring.

Miejsce wypoczynkowe dla rowerzystów na szlaku

Szczegółowe informacje na temat projektu można uzyskać na stronie internetowej www.zielonypierscien.pl, w zakładce: Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego.

Powrót