r. Imieniny:
logo

NIE TAKI WĄŻ STRASZNY…

13.03.2019
NIE TAKI WĄŻ STRASZNY… 28 lutego i 8 marca 2019 r. na lekcjach przyrody w klasach szóstych odbyło się spotkanie z panem Krystianem Ziemkiewiczem – hodowcą węża zbożowego popularnie nazywanego zbożówką.

Gatunek tego gada w warunkach naturalnych występuje na polach uprawnych, nieużytkach środkowej i południowo – wschodniej części Ameryki Południowej. Odżywia się głównie gryzoniami i jaszczurkami. Długość dorosłego osobnika ok.100 - 140cm., waga ok. 400g.
 
Hodowla zbożówki jest niezbyt wymagająca. Potrzebne jest ogrzewane terrarium, w którym znajdują się kryjówki, korzenie, konary oraz pojemnik z wodą, aby cały wąż mógł się w nim zanurzyć. Zbożówka łatwo się oswaja, ale nie przywiązuje się do konkretnych osób. Jest mistrzem ucieczki, jeśli nadarzy się taka okazja, to od razu opuszcza terrarium i podąża w kierunku ciepła.
 
Uczniowie obejrzeli wylinkę węża, zadawali pytania dotyczące prowadzenia hodowli zbożówki i jej cech morfologicznych i anatomicznych. Mogli dotknąć gada, jego pokrycia ciała, przy tym sprawdzając swoją odwagę.
 
Spotkanie było bardzo ciekawą lekcją zoologii.
 
 
Iwona Gorczyca
 
 
Powrót